„Witaj na świecie, maleńka”, Flagg Fannie

Autor: Flagg Fannie (właśc. Neal Patricia)
Tytuł: Witaj na świecie, maleńka
Tytuł oryginalny: Welcome to the World, Baby Girl!
Język oryginalny: angielski
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: literatura współczesna zagraniczna
Forma: powieść
Stron: 480
Serie wydawnicze: Kameleon
Cykle: Elmwood Springs (tom: 2)
Rok pierwszego wydania: 1999
Rok pierwszego wydania polskiego: 2000
Miejsce wydania: Poznań
Wydawca: Wydawnictwo Zysk i S-ka
Moja ocena:
Powieść Fannie Flagg jest na swój sposób sposobnością poznawania ludzkiej psychiki. Pod pazuchą zwykłej powieści ukryty jest ból, tęsknota i realne życie lat 70 XXw.
Autorka dużo wrzuciła w tę książke i mogło by się wydawać, że powstał mętlik, wcale tak nie było. Znajdziemy tu poszukiwania własnych korzeni, pracę w telewizji oraz koszty pracy w tym zawodzie, poznamy kilka wspaniały osób oraz samą Dene Nordstrom.
W pewnym momencie zaczął mnie irytować fakt, że Dena jest taka idealna(mówię o figurze, sposobie poruszania, mówienia i wyglądzie), ale kiedy dowiadujemy się co w niej „siedzi” zaczynamy jej naprawdę współczuć. Bowiem Dena w wieku piętnastu lat została porzucona przez matkę. Poprzez pięcie się w górę swojej kariery, Dena stara się zapomnieć o tym co się zdarzyło. Jest zawsze ambitna i wszystko to co robi wychodzi jej świetnie. Jednak zdrowie daje się we znaki, stres zjada ją od środka, a praca to jej jedyna ucieczka.
Brnąc przez kolejne strony poznajemy Denę z zupełnie innej strony, wcześniej wydająca się idealna młoda kobieta, teraz kobieta z mglistą przeszłością i problemami z określeniem „Kim jestem?”. Idąc z nią poznajemy, co to znaczy być porzucony i nie mieć rodziny. Nigdy nikogo nie kochać i nawet nie chcieć kochać. Nie przywiązując się do nikogo i niczego bohaterka stworzyła swój „bezpieczny” świat.
Lekturę czytało się świetnie, dialogi często mnie rozśmieszały, a dalsza rodziny Deny była taka bezpośrednia i kochająca, że nie sposób się w niej nie zakochać. Na przemian śmiałam się i płakałam. Poznałam też ciemne zakamarki pracy w telewizji. Jak tv z dobrych wiadomości zrobiło się zepsutym show biznesem, pazernym tylko na czyjeś wpadki. I chociaż zakończenie okazało się dość niedopasowane do książki, to jednak było potrzebne. Cieszy fakt, że Dena w końcu zrozumiała, że można żyć inaczej i można kochać i być kochaną.

– Co sprawia, że człowiek zdradza drugie człowieka i mówi publicznie o jego prywatnych i najbardziej intymnych sprawach? To największa zdrada, jaka istnieje, nie uważa pani? – Odwrócił wzrok. – Niedobrze się robi. Ale teraz to jest na porządku dziennym. Kochankowie zdradzają kochanków, dzieci zdradzają rodziców. Kiedyś powiedziałem, że nic, co ludzkie, nie jest mi obce, ale myliłem się. [Witaj na świecie maleńka, Flagg Fannie str.305]

Od wydawcy:
Fannie Flagg, przenosząc się w swej powieści z beztroskiego amerykańskiego miasteczka lat czterdziestych do bezwzględnego świata mediów Nowego Jorku w latach siedemdziesiątych, odkrywa przed nami historię pięknej młodej dziennikarki telewizyjnej, Deny Nordstrom, której przyszłość wygląda obiecująco, teraźniejszość to jeden wielki chaos, a przeszłość spowija mgła tajemnicy. Wraz z nią poznajemy galerię niezapomnianych postaci – od uroczej sąsiadki Dorothy, nadającej audycje radiowe w Elmwood Springs, po cynicznego szefa sieci telewizyjnej Irę Wallace’a – i niemal na każdym kroku odkrywamy śmiech i hipokryzję, dobro i determinację, uprzedzenia i rozpacz, miłość i walkę o przeżycie. [merlin.pl]

4+/6

Reklamy

6 myśli nt. „„Witaj na świecie, maleńka”, Flagg Fannie

  1. Tematyka może niekoniecznie „moja”, ale brzmi ciekawie. Ach to sądzenie po pozorach,nie? Zazdrościmy innym czegoś a potem okazuje się, że naszego życia nie zamienilibyśmy za żadne skarby.

    • Masz rację. Teraźniejsze społeczeństwo za nic ma poczucie lojalności wobec drugiej osoby. Jeśli w grę wejdą pieniądze są gotowi sprzedać własną matkę na pożarcie mediom.

  2. Mmm, brzmi interesująco, ale najpierw muszę przeczytać „smażone zielone pomidory”. które już czekają na półce :)
    Pozdrawiam!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s