„Uwikłanie”, Miłoszewski Zygmnut

Autor: Miłoszewski Zygmunt
Tytuł: Uwikłanie
Język oryginalny: polski
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: thriller/sensacja/kryminał
Forma: powieść
Stron: 324
Serie wydawnicze: Mroczna Seria
Cykle: Teodor Szacki (tom: 1)
Rok pierwszego wydania: 2007
Miejsce wydania: Warszawa
Wydawca: Wydawnictwo W.A.B.
Moja ocena:
Troszkę nad tą lekturą się męczyłam, najlepiej jest(oczywiście dla mnie), kiedy akcja dzieję się szybko. Kiedy tempo goni nas, gdy mamy wrażenie, że też coś rozwiązujemy. Wrażenie, bo w końcu zakończenie i tak okazuję się inne. O tak, taki kryminał lubię, a tu, akcja zaczęła się dość późno, troszeczkę zbyt wolno szła i była dość do przewidzenia. Co na plus, autor pokazuje realia polskiego wymiaru prawa, pracę oraz to, czym naprawdę zajmuję się prokuratura i policja. A nie tak jak W11. Chyba. :)

Zawsze żąda się ode mnie, abym przeklął sprawców wszelakich zbrodni, a ja wiem, że jedyną drogą, żeby sobie radzić z obecnością zła, jest przyznanie, że i oni mimo wszystko są ludźmi. Także dla nich powinniśmy znaleźć miejsce w naszym sercu. Dla naszego własnego dobra. Nie zdejmuje to z nich wcale odpowiedzialności za czyny. Ale jeśli wykluczamy kogoś, odmawiamy mu prawa do przynależności, sami stawiamy się w miejscu Boga, decydujemy, kto ma żyć, a kto nie. A to jest coś niesłychanego. ( Bert Hellingerem, autor metody terapii, wykorzystanej na terapii grupowej.)[Uwikłanie, Zygmunt Miłoszewski Str.232]

Pomysł na kryminał dobry, wplątanie osób z grubszej afery, jako zwrot akcji też. Samo zakończenie zaskakujące, ale nie do niedomyślenia. Najbardziej zaintrygowała mnie ta terapia. Pacjenci wczuwają się w rodzinę uczestnika terapii, nie dostają żadnych skryptów, scenariuszy – nic. Uczestnik, załóżmy pan X, ustawia rodzinę, pan Y będzie ojcem, pani Z matką itp. Kolejni uczestnicy, pan Y, pani Z … itp. wczuwają się w role tej rodziny i przeżywają to, co grani przez nich ludzie. Do końca nie wiem jak działa to w rzeczywistości, ale metoda wydaję mi się naprawdę ciekawa! Wymyślona została przez Berta Hellingera jako „Metoda ustawień rodzinnych”. Więcej o jego metodzie można poczytać w internecie.
Lekturę Miłoszewskiego mogę polecić tym, którzy zaczynają przygodę z kryminałem. Dla mnie, miłośnika akcji, to zdecydowanie za mało.

Od wydawcy:

Teodora Szackiego, warszawskiego prokuratora, łatwo rozpoznać na miejscu zbrodni. Wysoki, szczupły, w zbyt dobrym jak na urzędnika garniturze, o młodej twarzy, z którą kontrastują zupełnie siwe włosy. Stoi trochę z boku, wściekły, że znów kogoś zamordowano po siedemnastej, dokonując zamachu na jego poukładane życie rodzinne lub – zależnie od dnia- przeszkadzając mu w nieudolnym flircie, który może to poukładane życie doszczętnie zburzyć. W chłodną niedzielę 5 czerwca 2005 roku Szacki rozpoczyna nowe śledztwo. W klasztorze,w centrum miasta, zamordowano jednego z uczestników niekonwencjonalnej terapii grupowej, w czasie której pacjenci wcielali się w role swoich bliskich. Przypadkowe zabójstwo podczas włamania? Taka jest oficjalna wersja, gdyż Szackiemu trudno uwierzyć w hipotezę, że sprawcą zbrodni jest któryś z uczestników terapii. A jeśli tak, to dlaczego? Czy motywu należy szukać w nich samych, czy w osobach, które odgrywali podczas terapii? Każde przesłuchanie dostarcza informacji jeszcze bardziej wikłających sprawę. Prokurator ma nadzieję, że dokładne zbadanie przeszłości denata – osoby pozornie nieciekawej i bezbarwnej – pozwoli wykryć przyczynę zabójstwa i znaleźć sprawcę. Są jednak tajemnice, których nie odkrywa się bezkarnie – rodzinne tajemnice strzeżone przez siły potężniejsze niż rodzina.[merlin.pl]

4-/6

Reklamy

6 myśli nt. „„Uwikłanie”, Miłoszewski Zygmnut

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s