„Coś niebieskiego”, Giffin Emily

Autor: Giffin Emily
Tytuł: Coś niebieskiego
Tytuł oryginalny: Something Blue
Język oryginalny: angielski
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: literatura współczesna zagraniczna
Forma: powieść
Serie wydawnicze: Seria z dziewczyną
Cykle: Coś pożyczonego (tom: 2)

Moja ocena:
Gdybym miała oceniać książkę powierzchownie, rzec mogłabym „babskie czytadło”. Typowa historia, główna bohaterka głupia jak but, egoistka, zadufana w sobie, niepotrafiąca docenić tego co ma dopóty tego nie straci. Ot, cała filozofia. Ale sztuką dobrego przeczytania książki jest fakt, że wynosimy z niej coś mądrego, mimo tego, że inni tego nie widzą. I głównym problemem w książce wcale nie jest porzucenie Darcy, jej ślub, ciąża itp. Wcale nie. Główną sprawą w książce jest przemiana Dracy, jej walka z samą sobą. I efekt jaki poznajemy na końcu. Nie zdradzając zakończenia, skupię się na wewnętrznej przemianie jaką zaserwowała na pani Giffin. Otóż pod bazą zwykłego czytadełka czyha większy problem, który dotyka co raz to częstszą osobę. Spójrzmy prawdzie w oczy. Niby XXI wiek, a społeczeństwo to banda snobistycznych bałwanów, którzy myślą tylko o sobie. I to właśnie pani Giffin nam pokazuje, trochę światła dziennego na życie kobiety, która w życiu miała wszystko, urodę, figurę, pieniądze, a teraz zostaje z niczym. Przemiana jaka zachodzi w bohaterce jest wielka i właśnie dzięki niej, patrzymy na samych siebie z innej perspektywy. „Czy aby przypadkiem ja nie jestem taki sam/sama?” Pod pozorem znowu szczęśliwego zakończenia kryję się ukryta mądrość życiowa, która przyda się nam nie tylko teraz, ale na długie lata w przyszłości.

Kiedy wszyscy biją brawo i piją szampana, uśmiecham się do Rachel, myśląc, że doskonale to ujęła. Miłość i przyjaźń. To one czynią z nas ludzi, którymi jesteśmy. A jeśli pozwolimy, potrafią nas również zmienić.

Od wydawcy:
Tydzień przed ślubem Dex rzuca Darcy. Ona przyjmuje to w miarę spokojnie. Jednak gdy dowiaduje się, że zdradził ją z Rachel, w której zakochał się z wzajemnością, wpada we wściekłość. Obwinia oboje o rozpad swego narzeczeństwa, choć sama ma romans z drużbą Deksa, Marcusem, i spodziewa się jego dziecka.
„Coś niebieskiego” ukazuje dalsze losy Darcy i Rachel, bohaterek powieści „Coś pożyczonego”. To historia przyjaźni i zdrady pokazana z perspektywy Darcy, ale przede wszystkim powieść o wewnętrznej przemianie, dojrzewaniu do macierzyństwa i miłości. [Wydawnictwo Otwarte, 2008]

4+/6

Reklamy

6 myśli nt. „„Coś niebieskiego”, Giffin Emily

 1. A ocena, kochana? :>

  Cóż… zobaczę jakie będą wrażenia po „100 dni po ślubie”. Chyba na razie uważam panią Giffin za zwykłą kobiecą pisareczkę. :P

  (Nie pytaj się, dlaczego posiadam książkę tejże autorki).

 2. Tweety dziękuję za spostrzeżenie, ten haniebny błąd już został naprawiony :)

  Okazało się, że „Coś niebieskiego” to drugi tom. Więc jak zwykle czytam nie po kolei. xDD

 3. masz rację rockfree, niby głupiutka książeczka ale problem życiowy – to co jest głupie w końcu? – książka czy życie? akurat tej części jeszcze nie czytałam, ale z czystej ciekawośći,kiedy zmęczę się już trochę poważniejszą lekturą, pewnie sięgnę po Coś niebieskiego. 100 dni po … było też prawdziwe ;-)

 4. W taki sam sposób, jak Ty podeszłam do pierwszej części napisanej przez Giffin. „Coś pożyczonego” w kontekście ujęcia problemu, który może dotknąć każdego z nas wydało mi się lekturą niezmiernie ciekawą. Przecież każdego może dotknąć porzucenie, czy zdrada, bo niczego nie można w życiu wykluczyć.

  „Coś niebieskiego” czeka na mej półce. Ciekawa jestem owej przemiany Darcy, gdyż w pierwszej części była raczej moją antybohaterką.

  • Droga Kalio, historia jak każda inna, szczęśliwe zakończenie. Love story i tyle. Jednak skupiłam się na przemianie i to przesądziło o mojej ocenie.

   Dziękuje i pozdrawiam :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s