Frey Jana, Bez odwrotu.

Autor: Frey Jana
Tytuł: Bez odwrotu
Tytuł oryginalny:
Ruckwarts ist kein Weg: Schwanger mit 14
Język oryginalny:
niemiecki
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek:
literatura dziecięca/młodzieżowa
Forma:
powieść
Ocena: 4

Moja ocena:
Przejmująca historia dziewczyny, Lilli, która w wieku 15 lat zachodzi w ciąże. Brutalne wejście w dorosłe życie dziecka nigdy nie miało dobrego skutku. W tym przypadku także.
Główną uwagę zwracamy na wewnętrzne rozterki Lilli. Dlaczego rodzice tak naciskają, abym usunęła ciąże? Zatrzymać ją czy nie? Typowe pytania dziecka, która chyba nie do końca wie z czym wiąże się ciąża.
Kiedy decyduje się jednak zostawić ciąże, nie ma bladego pojęcia z czym to się wiążę, z jaką dużą odpowiedzialnością, z jak potrzebnym zaangażowaniem trzeba podchodzić do macierzyństwa. I dokładnie dzieje się tak po urodzeniu dziecka. Dziewczyna zupełnie się nim nie zajmuje, przymyka oczy, kiedy dziecko płacze i czeka, aż matka się nim zajmie. Wychodzi z domu zostawiając je zupełnie sama. Nawet nie wybrała imienia dla dziecka, a później miała pretensje do matki, oto, że ona wymyśliła imię, nie takie jak ona chciała.
Jak widać nastolatki, czy też dzieci, bo mało 15-nastolatków jest aż tak dojrzałych psychicznie. Giną pod ciężarem obowiązków, odpowiedzialności i nowej sytuacji. Nie są w stanie poradzić sobie z nadmiarem obowiązku, z ucięciem czasu wolnego, z niewyspanymi nocami dzień w dzień.
Nie sugeruje tu wychowania dzieci w poczuciu, że seks tylko po ślubie. Dzieci tylko po ślubie. Nie. Ale większej ilości rozmów rodziców z dziećmi. Bo PDŻ-ty są do dupy. Lekko mówiąc.

Od wydawcy:
W wieku 14 lat Lilli zachodzi w ciążę. Wszyscy chcą decydować o jej przyszłości. Wszyscy zdają się wiedzieć, co jest dla niej dobre. Jednak dziewczyna się waha.

Ciężarne nastolatki muszą przezwyciężyć wiele obaw i przyjąć na siebie ogromną odpowiedzialność. Jana Frey opowiada historię dziewczyny, która na przekór wszystkim trudnościom postanawia urodzić dziecko i musi stawić czoła wszystkim konsekwencjom tej najważniejszej w życiu decyzji.

Reklamy

2 myśli nt. „Frey Jana, Bez odwrotu.

  1. Magdo a czytałaś "Ono" D. Terakowskiej? Jej Ewa ma ten sam "malutki problem" tyle, że cała historia dzieje się w naszej, szarej, polskiej rzeczywistości :-/ polecam piękna i tragiczna książka, ktorej treści nie oddał film ani troszkę!

  2. Wiele słyszałam o tej książce dobrego, ale sama jakoś mnie ona nie zachęca. Możliwe, że w odległej przyszłości zainteresuje się bardziej tą książką.
    Aktualnie czytam Prawnik Elle Woods, natomiast potem zabieram się za "Chcę żyć". I może jeszcze zdąrzę przeczytać [ o ile dojdzie do mnie książka ] "Utalentowana"

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s